עשרה טיפים לשיפוץ הבית בתקציב נמוך1. תקציב השיפוץ:

אין תקציב שיפוץ "רע" ותקציב "טוב". יש רק סדרי עדיפויות קלוקלים. בסיוע אדריכל מיומן, תוכלו למנף תקציב שיפוץ צנוע ולחולל לא מעט. נכון, נדרשת אמנם יצירתיות רבה ככל שהתקציב דחוק, אך זהו בדיוק המבחן שבו יש להעמיד את המעצב שתבחרו. הפקידו את העבודה בידי מי שיצליח להציג לכם תקציב הכולל תמורות משמעותיות בתקציב קטן. רק זהירות! לא על חשבון טיב העבודה. פשרות אפשר לעשות על מחיר חומרי הגמר, לא על טיב חומרי העבודה ומיומנות המבצע.

צרו שלושה או ארבעה תרחישי שיפוץ אפשריים בתקציב זהה.  בכל אחד מהם שימו דגשים אחרים. כך יתאפשר לכם לנתח את המספרים ולהשקיע את הכסף בצורה מדויקת.. קחו בחשבון חריגה אפשרית של 15%. ואל תשכחו כי אם מדובר בתקציב שיפוץ כולל לצורך שדרוג מראהו הכללי של הבית, יש להותיר כ- 20% מהתקציב לצורך רכישה ו/או יצור של רהיטים.          

2.מטבח

זוהי אחת ההשקעות הנכבדות בבית. רכשו מטבח בחברת מטבחים עממית כי ממילא הרב המכריע של המטבחים עשויי בטכנולוגיה זהה. (גוף עץ סנדוויץ' ודלתות MDF). על סוג הפרזולים (צירים, מסילות למגרות) אפשר להתפשר. רכשו מוצר מבית טוב אך וותרו מראש על מנגנוני טריקה/בלימה מתקדמים.   

בחרו בגימור פורמייקה לדלתות. רמת השחיקה שלהן תהיה נמוכה וחייהן יאריכו ימים. איכות גימורי הפורמייקה היום היא גבוה. גם חברות פשוטות מציעות גימורים דמויי עץ למשל באיכות טובה. השקיעו דווקא בסוג הגימור של משטח העבודה (דוגמת "אבן קיסר").

3.חלונות

בחרו בסטנדרט הפשוט שמציע יצרן מוכר. אל תתפתו למנגנוני פתיחה מורכבים ויקרים.  

אל תירתעו מבחירות "שגרתיות". בבית שקירותיו צחים, מסגרות אלומיניום לבנות או בגוון טבעי, הן מרהיבות. בארץ חמה ושטופת שמש ממילא יש להצל על הפתחים. הקרבה הרבה בין בתי הדירות בישראל גם היא מחייבת מיסוך של החלון. לפיכך, קטן המשקל הסגולי של המסגרת, במראה הכללי של החלל. אם מסגרת החלון שקועה בעומק הקיר ונושקת לצד החיצוני של קיר החזית

(שאלו את המתקין), תוכלו להשקיע את מתקני ההצללה (וילונות, רפפות, גלילות) והאפקט שיתקבל יהיה מרהיב. לסיכום אמצעי ההצללה חשובים לעיתים יותר ממסגרת החלון.  

 

 

            מסגרת חלון שקועה- אדן החלון הבפנים הבית וחלל לאמצעי הצללה.

 

4. אריחים

אם אין לכם כסף, חסכו בחיפוי קיר. מרבית חדרי הרחצה מחופים ביתר. למעט האזורים הרטובים (מקלחון, אמבט, גב כיור הרחצה) אין צורך באריחים כלל. חומרי הצבע הנפוצים היום, הם מסוג רחיץ. בקלות תוכלו לנקות אותם או פשוט לצבוע עוד שכבה בסוף כל עונה. עודף של חיפויי קיר גם מכביד ומעמיס על מראהו של חדר רחצה קטן. .

5. כלים סניטריים

בחדר הרחצה, השקיעו במשטח הכיור ובארון שתחתיו, לא בכיור עצמו.

אפשר להסב יחידות נגרות קיימות (שידת מגרות, שולחן ישן מסוגנן) לארון רחצה בפרוטות.

הכלל זהה גם במקרה של אסלות. רכשו מוצרים איכותיים אך וותרו על מותגים גם אם מדובר במוצרים מעוצבים. בחירות כמו צבע הקירות, סוג האריחים וצבעם כמו גם האבזרים המשלימים (מדפים , מראות, צמחיה, תמונות ושטיחים), הם שיעשו באמת את החדר.      

 

                                  אסלה תלויה- סמל מעמד? אפשר גם בלי

 

6. ברזים

אל תשקיעו בברזים יקרים. השקיעו בברזים איכותיים בעלי תו תקן, אך התרחקו מברזים יקרים משום היותם אופנתיים. משקלו הסגולי של מראה הברז הבודד במבע הכולל של חדר הרחצה שלכם הוא זניח.

7. דלתות

רכשו דלתות פשוטות. דלתות בנות מרקם אחיד, חלק וללא חלוקות, הן על זמניות. תוכלו לצבוע אותן בצבע שמן בכל גוון שתרצו, מתוך מניפות הצבעים הנפוצות בשוק. צביעת המשקוף והדלת ייעשו במקום בידי הקבלן או הצבע. תוכלו לצבוע את הדלת בגון הקירות או בגוון נוגד אך בכל מקרה הקפידו על צבע זהה למשקוף ולדלת. דלתות גולמיות אלה המכונות בעגה המקצועית  "דלתות הכנה לצבע" יחסכו לכם כסף רב ויהפכו מרהיבות אם תקפידו לבחור להן ידית נירוסטה אסתטית. חשוב גם להקפיד על התקנה של סרגל עץ רחב התוחם את המשקוף ("הלבשה") ברוחב של יותר מ- 5 ס"מ. .      

8. אבזרי חשמל

בדומה לברזים, משקלם הסגולי של אבזרי הפלסטיק לנקודות החשמל (מפסקים/שקעים) בחזות הבית הוא מינורי. אבזרים תקניים מסוג פשוט ומתוצרת זולה יעשו לא פחות טוב את העבודה.

9. רהיטים קונים ברחוב הרצל

אם אין לכם כסף ואתם חולמים על שולחנות אוכל מעוצבים או ספות המפארות שערי מגזינים,   פשוט סעו לרחוב הרצל בת"א. בעולם אינטרנטי שבו כולם מעתיקים מכולם, תוכלו למצוא עיצוב זהה במחיר שווה לכלל נפש. בעלי חנויות היוקרה ימהרו לספר לכם שאיכות המוצרים בהתאם. אל תאמינו להם. חלק מיצרני הרהיטים ברחוב המיתולוגי, מציעים מוצרים איכותיים לא פחות ומספקים בעצמם את מרכולתם לחנויות רהיטי יוקרה.

10. אמנות לכל אחד

אם אינכם בין בני המזל שיש להם כסף לרכוש אמנות מקורית, תוכלו לסרוק ציור של חבר, צילום מקורי משלכם או אפילו ציור של הילדים. הגדילו ומסגרו. לאיכות המסגור חשיבות רבה. מסגרת רחבה סביב הדימוי יכולה לעשות את ההבדל. מסגרת שבה הדימוי מושקע והזגוגית מרחפת ישדרגו פלאים את קירות הבית. 

הוספת תגובה: 


ליאה שטרן
12/10/2016 19:34


אנו בעלי דירת קרקע של כ-58מ״ר מעוניינים ך לשפצה לצרכינו,תקציבנו מוגבל, ובהצעה שקיבלתי החוזה לא מחייב את האדריכל בכל אחריות כלשהי, אני מעוניינת להכיר מה י אחריותו של האדריכל,מול מי עובדים אנשי המקצוע,האם מפקח הוא שישמור על רמת ביצוע,ומסגרת התקציב? אשמח לעצתך, בברכת שנה טובה,ליאה שטרן


 

המלצות של זיו:

My Facebook
> פורסם ב-04/10/2011

מי אמר הומו
> פורסם ב-25/07/2011