איו שופטים בדרום ת"אהתפרסם ב YNET

2013

 

אפשר להבין את ההגיון המשפטי שמאחורי פסיקת בג"צ בענין איסור החזקת מסתננים בבתי מעצר. מה שאי אפשר להבין, לקבל או להכיל הוא הזילות הנמשכת בחייהם של תושבי דרום ת"א. טחנות הצדק לא סופרות אותם ולא רואות אותם ממטר. אם אי אפשר להחזיק מסתננים בבתי מעצר צריך לאפשר להם לחיות במקום כלשהו. המקום הזה לא יכול להיות יותר דרום ת"א. תושביה שילמו כבר את המחיר של אוזלת היד הלאומית ביחס לטיפול במסתננים ופסיקת בג"צ בכלל לא נדרשה לענין זה למעט צקצוק שפתיים מוסרני.   

שופטי בג"צ היו צריכים לחייב את המדינה להמציא פתרונות דיור למסתננים שישולחו מחר בבקר מבתי המעצר ולא להסתפק במופע של צדקנות טהרנית כמקובל לאחרונה במקומותינו .צדקנות ולא חלילה צדק. כי משמעות ה"צדק" הזה היא הנצחת העוול הנמשך זה שנים כלפי תושבי דרום ת"א. כאילו לא הושפלו, נרמסו, ונדרסו מספיק.

בעבור תושבי דרום ת"א זה או הם או המסתננים. זו לא סדנה טיפולית בדו קיום. כל חטאם בכך שלא יכלו לממן לעצמם דירה מפונפנת בצפון ת"א או רעננה. אחרים קיבלו עליהם אחריות ובמקום לקטר באו לדרום כדי להתחיל את חייהם בכבוד. הם רוצים לחיות כאחד הישראלים בין ישראלים ולשלח את ילדיהם לבתי ספר טובים שיבטיחו את עתידם. זה נורמלי, טבעי, מתבקש ואין בזה טיפה של גזענות. לדאבון לב כעונש על האחריות שגילו לגורלם, מצאו תושבי הדרום כי לפתחם צומח סניף ים תיכוני של מדינה אפריקאית נחשלת. לו זה היה קורה לכם הייתם שותקים? לא. הייתם משתוללים מזעם. תושבי רמת אביב קנו דירות במיטב כספם לא כדי שימצאו את עצמם בלב שלוחה של בני ברק או מאה שערים. את מאבקם של תושבי רמת אביב נגד התחרדותה איש לא מכנה גזענות. העיקר שבדרום ת"א דאגו השופטים שסוף סוף יהיה צדק.  

כל עוד בג"צ לא מחייב  את המדינה לספק תוך זמן קצוב פתרונות דיור למסתננים מחוץ לגבולות דרום ת"א (לרבות הפריפריות הדרומיות)  הרי ששופטיו שותפים לרמיסת זכיותיהם וחייהם של עשרות אלפי ישראלים. לכן אין לראות בהחלטה האמורה ניצחון לזכויות האדם כי אם ביטוי מצער לדרדור הערכים המתמשך בחברה הישראלית. מי שיש לו כסף ומגובה בעורכי דין יקרים  יקבל צדק מסוג אחד. עניי העיר והנדכאים רק יכולים לייחל לחסדי בית המשפט.

ארגוני הסיוע למסתננים לא פנו עד היום בבהילות לבג"צ בדרישה לחייב את המדינה לפזר את המסתננים בכל הארץ כי גם הם יודעים מה מחכה להם ביום המחרת. יש פתרונות. צריך לרצות למצוא אותם. ראשי ערים מבוססות וחזקות יחוייבו לקלוט הישר מבתי המעצר יותר מסתננים מאשר שכונות נחשלות ועניות. הנה לכם צדק. אבל למה שהמדינה תילחם בראשי העיר העשירים של רמת השרון ורעננה כשבדרום ת"א חיים אנשים שאין להם מה לאכול. לא כל שכן לממן עורכי דין. וכך זה עובד.

ומה שמדכא הוא שזה עובד ואפילו עובד מצויין. יש מי שיש לו נהרות של כסף כדי לממן הגשת בגצי"ם ויש את כל הדפוקים שישלמו את מחיר עשיית ה"צדק" והדאגה לזכויות האדם, ביום המחרת.  

אח"כ יגידו כמובן שהנבערים הימניים והלא מחונכים בדרום ת"א לא מכבדים מספיק את מערכת המשפט. כרגיל הם מהווים איום מוחשי לשלום הדמוקרטיה.

הוספת תגובה: 
 

המלצות של זיו:

My Facebook
> פורסם ב-04/10/2011

מי אמר הומו
> פורסם ב-25/07/2011